Kujawsko-Pomorski Związek Szachowy
poniedziałek, 14 grudnia 2009
Protokół z posiedzenia Kolegium Sędziów KPZSzach z 10 grudnia 2009
Kolegium KPZSzach
niedziela, 01 listopada 2009
Wojewódzka konferencja sędziów szachowych KPZSzach
Kolegium Sędziów KPZSzach
wtorek, 27 października 2009

 

Kolegium Sędziów KPZSzach podaje sędziów licencjonowanych , którzy są do dyspozycji klubów przy pomocy w obsadzie sędziowskiej meczów DMR 2009/2010 .

Gerc Lidia  tel. 608 138 003

Jahr Ulrich  tel. 600 715 051

Jaroch Paweł  tel. 692 244 586

Kozłowski Cezary  tel. 660 438 614

Mazalon Mariusz  tel. 697 422 716

Michalska Maria  tel. 56 622 79 14

Michalski Andrzej  tel. 56 622 79 14

 

22:05, piotr1963 , INNE
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 19 października 2009

Kolegium Sędziów KPZSzach

Organizuje w dniu 25 października 2009 r.

Wojewódzką konferencję sędziów szachowych

 

Konferencja odbędzie się w Młodzieżowym Domu Kultury Nr 1 w Bydgoszczy, ul. Baczyńskiego 3. Początek o godz. 15, zaraz po zakończeniu centralnego kursu sędziowskiego.

 

Porządek obrad wojewódzkiej konferencji sędziowskiej KPZSzach

 

1.  Otwarcie konferencji.
2.  Wybór przewodniczącego oraz protokolanta.
3.  Zatwierdzenie porządku obrad.
4.  Powołanie komisji mandatowej oraz uchwał i wniosków.
5.  Sprawozdanie z działalności Kolegium.
6.  Dyskusja nad sprawozdaniem.
7.  Sprawozdanie komisji mandatowej.
8.  Część szkoleniowa – znowelizowane przepisy gry FIDE.
9.  Dyskusja na tematy przepisów gry i turniejowych.
10.  Sprawozdanie komisji uchwał i wniosków.
11.  Zakończenie konferencji.

 

Ze względu na ważność omawianych spraw, prosimy sędziów o niezawodne przybycie.

 

Przewodniczący

Kolegium Sędziów KPZSzach

(-)

Paweł Jaroch

07:59, piotr1963 , INNE
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 25 sierpnia 2009
Protokół z IV posiedzenia Kolegium Sędziów KPZSzach - 21 sierpień 2009
Kolegium Sędziów KPZSzach
piątek, 03 lipca 2009

Komunikat organizacji kursu sędziowskiego

Kolegium Sędziów KPZSzach organizuje w niedzielę 12 lipca br. kurs sędziowski na klasy trze­cie, dla słuchaczy którzy będą sędziować mecze drużynowe w ramach rozgrywek regionalnych.

Kurs odbędzie się podczas Festiwalu Szachowego w Chojnicach. Współorganizatorem kursu jest Marzenna OSOWICKA, UKS Ósemka Chojnice. Zgłoszenia prosimy kierować na adres Ulrich JAHR, e-mail: ulrich@logonet.com.pl. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa z dniem 8 lipca br.

Kandydaci na sędziów III klasy powinni mieć ukończone 16 lat, II kategorię szachową, lub niższą ale ranking FIDE. Na kurs należy przyjechać z legitymacją szachową, ankietą sędziowską wypełnioną przez kandydata i klub macierzysty (można ściągnąć z witryny PZSzach w Internecie) oraz dwoma zdjęciami legitymacyjnymi i (jeśli słuchacz nie posiada licencji zawodniczej) zaświadczeniem lekarskim z klauzulą, że może uczestniczyć w rozgrywkach szachowych (może być od lekarza rejonowego).

Zajęcia na kursie są bezpłatne. Słuchacze przyjeżdżają do Chojnic  z delegacją klubu lub na wła­sny koszt. Po pozytywnym ukończeniu kursu słuchacz powinien jednak wykupić licencję sędziowską klasy okręgowej w wysokości 30 zł (komunikat finansowy PZSzach nr 1/2009 r.).

Zajęcia na kursie rozpoczną się w dniu 12 lipca br. o godz. 900 w Świetlicy Gimnazjum Nr 1 przy ul. Młodzieżowej 44 w Chojnicach. Wykładowcami będą: Ulrich JAHR – nowelizacja Przepisów Gry FIDE od 1 lipca 2009 r., Paweł JAROCH – regulaminy rozgrywek, organizacja zawodów szachowych, obsługa zegarów elektronicznych oraz Andrzej MICHALSKI – zachowania zawodników i sędziów, wzajemne relacje i postawy, obowiązki sędziów asystujących. Po zakończeniu wykładów przewidziana jest dyskusja na wszelkie tematy związane z szachami, przedstawione przez słuchaczy.

Zapraszamy również innych sędziów, którzy chcieliby tylko wysłuchać wykładów i wziąć udział w dyskusji. Można będzie zapoznać się z zegarami elektronicznymi i sposobami ich obsługi oraz wyjaśnić wątpliwości, które nurtują sędziów. Te osoby nie muszą dostarczać żadnych dokumentów na kurs.

Kurs ma na celu przeszkolenie takiej liczby sędziów, aby każdy klub dysponował licencjonowa­nym sędzią posiadającym uprawnienia sędziowania meczów w ramach DMR oraz rozgrywek lokal­nych.

 

Przewodniczący Kolegium Sędziów KPZSzach

 

(-) Paweł JAROCH

 

22:11, piotr1963 , INNE
Link Dodaj komentarz »
XXV Ogólnopolska Konferencja sędziowska Toruń, 27 – 28 czerwca 2009 r. Dzień drugi
Kolegium Sędziów PZSzach
XXV Ogólnopolska Konferencja sędziowska Toruń, 27 – 28 czerwca 2009 r. Dzień pierwszy
Kolegium Sędziów PZSzach
poniedziałek, 22 czerwca 2009

Relacja z kursu sędziów szachowych

W dniu 21 czerwca br. odbył się w Chełmży (podczas rozgrywanych właśnie Mistrzostw KPZSzach Seniorów i Juniorów Starszych) kurs sędziowski na klasy okręgowe. Frekwencja niespodziewanie dopisała, choć nie przyjechali przedstawiciele niektórych klubów, w których w ogóle nie ma sędziów szachowych. Kurs został społecznie zorganizowany przez Kolegium Sędziów KPZSzach, właśnie w celu umożliwienia zdobycia klas i licencji sędziowskich, aby nie było potrzeby zapraszania na mecze szachowe sędziów z innych miejscowości.

Wykłady na kursie prowadzili: Paweł JAROCH (regulaminy rozgrywek, organizacja zawodów szachowych, obsługa zegarów elektronicznych), Ulrich JAHR (nowelizacja Przepisów Gry FIDE od 1 lipca 2009 r.) oraz Sławomir WIERZBICKI (zachowania zawodników i sędziów, wzajemne relacje i postawy, obowiązki i prawa sędziów asystujących). W czasie zajęć wykładowcy prowadzili dyskusję i interpretowali różne wydarzenia sędziowskie, podsuwane przez słuchaczy kursu. Zgłosiło się 12 słuchaczy, wśród nich trzech z województwa Pomorskiego. Licencje sędziowskie otrzymało 11 słuchaczy, wśród nich dwóch juniorów z rocznika 1993, którzy otrzymali klasę sędziowską młodzieżową. Jeden słuchacz nie spełniał wymogów formalnych (brak II kategorii szachowej lub rankingu FIDE), więc pozostało mu tylko wysłuchanie wykładów i dyskusji.

Centralny Rejestr Polskiego Związku Szachowego umożliwia obecnie błyskawiczne zapoznanie się z danymi szachowymi nie tylko zawodników, ale i kandydatów do wszelkich specjalności związanych z szachami wyczynowymi. Nie potrzeba więc nawet ustalać tych danych, bo są dostępne w każdej chwili.

Licencję sędziowską klasy III otrzymali: Michał WODZYŃSKI Torfarm-64 Toruń, Kamil MARCHLEWICZ BTSz Centrum Bydgoszcz, Stanisław ZIELIŃSKI Zawisza Kolbudy, Karol JAROCH BTSz Centrum Bydgoszcz, Adam STRZYŻEWSKI Centrum Kultury Łubianka, Edmund KOWAL UKS Łozanie Chełmża, Tadeusz WOJSZKUN UKS Sztum , Piotr MINICHOWSKI KSN Łuczniczka Bydgoszcz i Andrzej SZULGACZ UKS MDK Nr 5 Bydgoszcz, młodzieżową klasę sędziowską otrzymali Wojciech ZIELIŃSKI Zawisza Kolbudy i Damian MARCHLEWICZ BTSz Centrum Bydgoszcz (roczniki 1993). Spośród nowych sędziów siedmiu posiada ranking FIDE, pozostali mają numery identyfikacyjne FIDE oraz II kategorię szachową. Wszyscy posiadają licencję zawodniczą. Słuchacze wykupili już licencje sędziowskie, jednak aby sędziować wyczynowe zawody szachowe w roli asystentów należy jeszcze opłacić roczną składkę w wysokości 50 zł, uprawniającą do wydawania werdyktów sędziowskich w turniejach i meczach drużynowych.

Kolejny kurs sędziowski na III klasę (lub młodzieżową) odbędzie się w niedzielę 12 lipca 2009 r. w Chojnicach, podczas rozgrywania tam Festiwalu Szachowego organizowanego przez UKS Ósemka.

Relację napisał 22 czerwca 2009 r. Ulrich JAHR

21:36, piotr1963 , INNE
Link Dodaj komentarz »

Projekt Kolegium Sędziów

 

Regulamin DMR KPZSzach w sezonie 2009/10

(po zmianach z dnia 07.06.09)

21:31, piotr1963 , INNE
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 11 maja 2009
Komunikat organizacji kursu sędziowskiego
Kolegium KPZSzach
niedziela, 03 maja 2009
Bydgoszcz, 29 kwietnia 2009 r.

Protokół z posiedzenia Kolegium Sędziów KPZSzach

Porządek dzienny

1. Kursy sędziowskie na klasy okręgowe i konferencja regionalna
2. Zatwierdzenie regulaminów imprez
3. Projekt regulaminu DMR edycji 2009/10
4. Sprawy różne

Obecni: Paweł JAROCH, Ulrich JAHR i Piotr DOLIŃSKI.
W związku z nowelizacją Przepisów FIDE istnieje konieczność zorganizowania kursów sędziowskich w taki sposób, aby każdy klub dysponował przynajmniej jednym sędzią zdolnym sędziować mecz szachowy. Ustalono, że pierwszy kurs na klasę III odbędzie się w Chełmży podczas Mistrzostw KPZSzach Seniorów i Juniorów Starszych. Pierwszy kurs odbędzie się w niedzielę 21 czerwca br. Początek o godz. 11. Wykładowcami będą Ulrich JAHR, Paweł JAROCH i Sławomir WIERZBICKI (który zorganizuje salkę na przeprowadzenie kursu). Drugi kurs odbędzie się w dniu 12 lipca br. w Chojnicach - podczas festiwalu. Początek o godz. 9. Tematem takich jednodniowych kursów będzie przygotowanie asystentów sędziowskich, zdolnych do prowadzenia meczów drużynowych oraz turniejów lokalnych, nieklasyfikowanych w rankingu FIDE.
Wymagania kandydatów na sędziów klasy III: ukończone 16 lat, II kat szachowa lub niższa ale z rankingiem FIDE. Kurs będzie bezpłatny, ale po ukończeniu szkolenia sędzia będzie musiał wykupić licencję. Dlatego konieczne jest przygotowanie dwóch zdjęć do legitymacji oraz dla osób nie posiadających licencji zawodniczej zaświadczenie od lekarza rejonowego o zdolności do uprawiania sportu szachowego. Program zajęć zostanie opublikowany w Internecie.
Wojewódzka konferencja sędziowska, połączona z kursem na II klasę, będzie zorganizowana w dniach 26 września oraz 3-4 października w Bydgoszczy. Program również będzie opublikowany w Internecie.
Zebrani zatwierdzili regulamin Drużynowych Mistrzostw KPZSzach Juniorów, Indywidualnych Mistrzostw KPZSzach Juniorów w szachach szybkich oraz regulamin Indywidualnych Mistrzostw KPZSzach Seniorów i Juniorów w Chełmży. Regulaminy są już opublikowane w Internecie.
Następnie został sczytany projekt regulaminu Mistrzostw Polski Sędziów, które odbędą się w dniu 27 czerwca, przed konferencją sędziowską w Toruniu. Po uzgodnieniu na Kolegium KPZSzach regulamin będzie wysłany do Andrzeja FILIPOWICZA, przewodniczącego Kolegium Sędziów PZSzach, celem zatwierdzenia i opublikowania w Internecie.
Kolejnym punktem zebrania było dokładne czytanie projektu regulaminu Drużynowych Mistrzostw KPZSzach edycji 2009/10, przygotowanego przez Ulricha JAHRA. Zebrani wprowadzili do tego projektu kilka zmian, z których najważniejszym było ustalenie tempa gry na 90 minut plus 30 sekund na każde posunięcie przy zegarach elektronicznych lub 120 minut na całą partię przy zegarach analogowych. Poza tym w przypadku braku zegarów elektronicznych goście mogą ze sobą przywieźć takowe i gospodarz ma obowiązek zastosować przywiezione zegary elektroniczne.
Innym uzupełnieniem regulaminu jest wprowadzenie całkowitego zakazu palenia tytoniu podczas rozgrywania partii oraz ścisłe przestrzeganie zakazu prowadzenia rozmów w czasie trwania partii.

Na tym protokół zakończono.

Ulrich Jahr

19:41, piotr1963 , INNE
Link Dodaj komentarz »
Regulamin (wersja Kolegium Sedziów KPZSzach) Drużynowych Mistrzostw KPZSzach w sezonie 2009/2010
Kolegium KPZSzach
wtorek, 28 kwietnia 2009
III Zebranie Kolegium Sędziów KPZSzach
Kolegium KPZSzach
piątek, 03 kwietnia 2009
MISTRZOSTWA WOJEWÓDZTWA KUJAWSKO-POMORSKIEGO SENIORÓW I JUNIORÓW STARSZYCH W SZACHACH
KPZSzach
Komunikat sędziowski nr 15 Drużynowych Mistrzostw KPZSzach edycji 2008/09
Sędzia Główny DMO 2008/09
wtorek, 24 marca 2009
REGULAMIN Mistrzostw KPZSzach Przedszkolaków Toruń, 26.04.2009r.
KPZSzach
REGULAMIN Drużynowe Mistrzostwa KPZSzach Juniorów Bydgoszcz, 22-24.05.2009r.
KPZSzach
Regulamin Indywidualnych Mistrzostw Województwa w Szachach Szybkich Żnin, 19.04.2009r.
KPZSzach
środa, 18 marca 2009
Komunikat sędziowski nr 14 Drużynowych Mistrzostw KPZSzach edycji 2008/09
Sędzia Główny DMO 2008/09
sobota, 14 marca 2009
Protokół z posiedzenia Kolegium Sędziów w dniu 06.03.2009 r.
Kolegium Sędziów KPZSzach
wtorek, 03 marca 2009
Komunikat sędziowski nr 13 Drużynowych Mistrzostw KPZSzach edycji 2008/09
Sędzia Główny DMO 2008/09
II Zebranie Kolegium Sędziów KPZSzach
Kolegium Sędziów KPZSzach
poniedziałek, 16 lutego 2009
Komunikat sędziowski nr 12 Drużynowych Mistrzostw KPZSzach edycji 2008/09
Sędzia Główny DMO 2008/09
poniedziałek, 09 lutego 2009
Komunikat sędziowski nr 11 Drużynowych Mistrzostw KPZSzach edycji 2008/09
Sędzia Główny DMO 2008/09
 
1 , 2